top of page

7 проблем, з якими стикаються українські робітники у Польщі
Незважаючи на те, що нелегальне працевлаштування в Польщі, а також захист прав іноземців на території цієї країни є одним із пріоритетних напрямків внутрішньої політики, ця проблема все одно залишається актуальною для тих, хто хоче знайти роботу в Польщі для українців.


Як і в будь-якій іншій країні, робота в Польщі має свої плюси та мінуси. Беззаперечними плюсами є високий рівень доходу, забезпечення житлом та формою, можливість познайомитися з особливостями іншої країни.


Головні ж мінуси роботи в Польщі – необхідність знання польської мови та високий ризик потрапити на нечесного роботодавця. Систематизуючи історії польських "заробітчан", можна виділити, які проблеми з працевлаштуванням українських біженців.

  1. Відсутність у працівника трудового договору. Часто трапляється, що польські роботодавці або не підписують із працівником трудовий договір, або ж не видають другий примірник працівникові на руки. Пам'ятайте, що у трудовій угоді прописуються умови праці: заробітна плата, графік роботи, термін дії договору, функціональні обов'язки тощо. Наявність договору є своєрідним захистом працівника, тому угода обов'язково має бути письмово.

  2. Відсутність дозволу працювати. Працевлаштування іноземця відбувається на підставі дозволу на роботу. Тому такий працівник обов'язково повинен мати оригінал дозволу, виданий роботодавцем. Договір та дозвіл – це документи, що підтверджують легальне працевлаштування у Польщі.

  3. Конфіскація паспорта. Пам'ятайте, проблеми українських працівників у Польщі найчастіше починаються тоді, коли працівник залишається без паспорта. Жоден роботодавець не має права забирати паспорт, карту перебування чи будь-які інші документи.

  4. Втрата паспорта. Якщо ж закордонний паспорт було втрачено, це не привід впадати в паніку. Насамперед необхідно звернутися до поліції та написати заяву про втрату. Потім необхідно звернутися або до Посольства України, або до одного з чотирьох консульств. Крім заяви, потрібно заповнити певну анкету, а також показати документ, що підтверджує особу та українське громадянство. Найчастіше це – внутрішній паспорт українця. Після цього вам видадуть тимчасове свідчення особи, за якою можна повернутися до України та зробити новий документ. Але пам'ятайте, що це потрібно дуже швидко. Адже робота у Польщі по біометричному паспорту – запорука легального та безпечного працевлаштування.

  5. Невиплата зарплати. Що робити, якщо не виплатили зарплату у Польщі? На жаль, непорядні роботодавці трапляються скрізь. І якщо власник підприємства, де ви працюєте, порушує трудовий договір та закон, то працівник насамперед не повинен мовчати про це. Куди звертатись, якщо не платять зарплату в Польщі? Національна інспекція праці – ось структура, яка контролює польських роботодавців. Головне – подати заяву – скаргу. Тут також можна отримати безкоштовну консультацію з питань трудового права. До речі, звернутися до інспекції можна й анонімно.

  6. Небезпечні умови роботи. Часто українці, які приїхали на заробітки до Польщі, стикаються з тим, що працювати доводиться у небезпечних для здоров'я та життя умовах. Особливо це стосується тих, хто працює на будівництві чи виробництві. Згідно із законодавством, працівник має повне право припинити роботу, при цьому право на одержання зарплати під час простою зберігається.

  7. Нещасний випадок під час роботи. Багато українців, отримавши травму на виробництві, не знають, що мають повне право звернутися до лікарні або викликати швидку допомогу на тих самих умовах, що й поляки. При цьому байдуже застрахував свого працівника роботодавець чи ні.


Пам'ятайте, що легальне працевлаштування значно скорочує ризики працівника потрапити до неприємної ситуації.

31 перегляд

Comments


bottom of page