top of page

Особливості працевлаштування по PESEL для українців

Чи збираєтеся на заробітки до Польщі? Чи розглядаєте цю країну для постійного проживання? Тоді, окрім питань, пов'язаних із житлом та роботою, вам необхідно ознайомитись з обов'язковими документами, які мають бути у кожного польського мешканця. Одним із таких документів є PESEL. Навіщо потрібен pesel у Польщі? Поговоримо про це докладніше.


Основні поняття


Що таке pesel у Польщі? Це унікальний код, що складається з одинадцяти цифр. За допомогою pesel відбувається ідентифікація фізичної особи. Цей цифровий шифр є обов'язковим для всіх, хто живе на території Польщі або має документ про постійне проживання. Якщо проводити паралелі, цей код практично аналогічний вітчизняному ідентифікаційному коду. Однак, на відміну від традиційного ІПН на папері, песель існує виключно в електронному варіанті.


Код pesel включає відомості: дата народження та стать власника, серійний номер і код контролю, що визначає правильність присвоєного ідентифікаційного номера.


Що дає песель у Польщі? Перебуваючи в Польщі, багато мігрантів, особливо тих, хто їде вперше, нехтують цим документом, не знаючи, для чого потрібен песель. А даремно! Адже без цього коду фактично неможливо отримувати дохід у Польщі, оскільки песель є своєрідним податковим ідентифікатором. Винятком – ведення деяких видів підприємницької діяльності в Польщі: для започаткування та розвитку власного бізнесу будуть потрібні інші документи. Песіль же стосується найнятих робітників.


Песель: значення та можливості


Навіщо ще потрібний Песель у Польщі? Отже, цей код обов'язково знадобиться у таких випадках:


  • Офіційне працевлаштування;

  • Здійснення різних фінансових операцій: відкриття банківського рахунку, отримання кредиту, оформлення депозиту тощо;

  • Оформлення страховки. До речі, на деяких підприємствах роботодавець може застрахувати свого працівника;

  • Користування деякими соціальними послугами, наприклад, придбання щомісячного проїзного на громадський транспорт;

  • Відвідування медичного закладу або придбання ліків за рецептом лікаря;

  • Отримання посвідчення водія, а також навчання в автошколі;

  • Реєстрація автомобіля;

  • Різні операції з нерухомістю: купівля, продаж, оренда тощо;

  • Вступ до польського вишу або іншого навчального закладу.


І це неповний перелік випадків, коли потрібний PESEL.


Особливості оформлення песелю


Будь-який виїжджаючий ставить собі питання, як зробити pesel у Польщі. Це не складно. Для початку вам необхідно мати на руках документ про реєстрацію або про тимчасове проживання. Іноді достатньо пред'явити договір оренди житла.


Наступний крок – звернення до місцевої адміністрації у тому місті, де ви живете. Обов'язково цьому етапі знадобиться паспорт чи інший документ – підтвердження личности. Тут вас детально проконсультують, виходячи з особливостей вашого випадку. І тут ви зможете написати відповідну заяву, а потім отримати свій код. Послуга безкоштовна.


Починаючи з 16 березня 2022 року для всіх українців, які прибули до Польщі після 24 лютого цього року, діє спрощена процедура отримання номера pesel, для чого потрібен обов'язково паспорт та фотографії 3,5х4,5. Для цього необхідно звернутися до адміністрації міста, де ви зупинилися, написати заяву, пройти процедуру зняття відбитків пальців.


Оформлення цього документа допоможе біженцям із України швидше працевлаштуватися. Сьогодні через наплив величезної кількості біженців знайти роботу в Польщі без посередників досить складно. Зверніться до фахівців компанії Flambir, і ми разом підберемо для вас гідну вакансію.

30 переглядів

Comments


bottom of page