top of page

Найнеочікуваніші речі для українців у Польщі
Польща – країна, яка під час війни найактивніше допомагає Україні. Вона приймає біженців у необмежених кількостях (там зараз постійно проживає понад 3 млн. українців), вона створила максимально пільгові умови для вимушених переселенців. Однак не варто очікувати, що при перетині кордону вам негайно вручать ключі від власної квартири та банківську картку з необмеженим кредитом. Медична, фінансова, психологічна та соціальна допомога українцям у Польщі надається, але у тих рамках, які країна може собі дозволити.


Фінансова допомога українцям у Польщі


Її розміри та адресанти постійно переглядаються, тому цікавитись нововведеннями потрібно регулярно. Так, віднедавна запрацювала програма «Сім'я 500+». Вона нараховується відділеннями соціального страхування ZUS сім'ям з дітьми, які потрапили до Польщі після 24 лютого, і гроші надаватимуться до 31 травня 2023 року – якщо ви не залишите межі країни.


При цьому деякі соціальні виплати у Польщі скасовуються. Наприклад, з 1 липня більше не буде щоденних дотацій у 40 злотих усім українцям без винятку – вони видавалися на оплату харчування та проживання. Виплати отримуватимуть лише пільгові категорії біженців:

  • інваліди;

  • вагітні жінки;

  • багатодітні матері.

Рішення про відміну дотацій пояснюється стимуляцією працездатних українців до пошуку роботи. Що, до речі, має прискорити адаптацію біженців до нових умов життя. Пропозиції роботи в Польщі є у достатній кількості. Нехай спочатку вакансії здадуться вам недостатньо «гідними», але краще працювати і паралельно вчити мову, ніж сидіти і чекати, поки хтось надасть вам все необхідне на блюдечку.


Правове питання


Для нормального життя у будь-якій країні необхідно знати її закони – і свої права. Закони доведеться вивчати самостійно, з правами біженців з України можна ознайомитись на офіційному сайті Євросоюзу – там розписано все докладно та кількома мовами. Якщо щось незрозуміло, можна в телефонному режимі прояснити момент на консультаційному пункті іммігрантів Przejście Dialogu. Окрім того, безкоштовна юридична допомога українцям у Польщі надається групою FB Prawniczki i prawnicy Ukraińcom.


Питання освіти


Безкоштовне навчання у Польщі для українців надають державні садки та школи. Середні навчальні заклади також можуть запропонувати безкоштовне навчання, але за дотримання трьох умов:

  1. абітурієнту має бути менше 18 років;

  2. у нього має бути атестат про середню освіту (документ українського зразка враховується та приймається);

  3. він повинен знати польську мову на рівні В1, і цей факт має бути офіційно підтверджений.

Проте статус біженця чи переселенця жодних пільг для вступу до вишу не надає. На «бюджет» можна надійти лише за конкурсом – і зі знанням мови на рівні С1.


Приблизно так само справи з ПМП у Польщі для українців. Держава запровадила значні пільги для переселенців: вони можуть легально пробути на території країни 18 місяців, вони отримали можливість продовжити перебування до трьох років, їм надається робота в Польщі з офіційним працевлаштуванням – все це є доступним, зрозуміло, якщо ви в'їхали в країну легально, легально перебуваєте на її території та офіційно заявили про те, що маєте намір залишатися на території Польщі. Проте отримувати karta stałego pobytu (карту постійного проживання) українці мають на загальних підставах. Що цілком зрозуміло: потік мігрантів занадто великий, у тому числі й транзитних. Отримання ПМП має бути усвідомленим вибором, а не скороминущим рішенням.

62 перегляди

Comments


bottom of page